Hoppa till sidans innehåll

Serieindelningen 2014 (uppdaterad)

15 DEC 2013 19:30
SAFF kan nu presentera serieindelningen 2014. Senast den 15:e januari kommer spelschemat för de olika serierna att presenteras av Tävlingsutskottet.
  • Uppdaterad: 20 SEP 2016 14:57

Superserien:

Konferens 1;

Tyresö Royal Crowns

Kristianstad Predators

Limhamn Griffins

Konferens 2;

Uppsala 86:ers

STU Northside Bulls

Stockholm Mean Machines

Konferens 3;

Carlstad Crusaders

Örebro Black Knights

Arlanda Jets

10 omgångar. Dubbelmöte i konferens och enkelmöte med övriga.

 

Superettan:

Djurgården IF

Gefle Red Devils

Göteborg Marvels

Västerås Roedeers

9 omgångar, trippelmöten

 

Division 1:
Västra;

Borås Rhinos

Karlskoga Wolves

Skövde Dukes

Lidköping Lakers

Carlstad Crusaders B.

8 omgångar, dubbelmöte.


Södra;

Carlshamn Oakleaves

Eslöv Generals

Halmstad Eagles

Ekeby Greys

Ystad Rockets

Hässleholm Hurricanes.

10 omgångar,dubbelmöte.


Östra;

Södertälje Truckers

Norrköping Panthers

Nyköping Baltic Beasts

Dalecarlia Rebells

9 omgångar, trippelmöten

 

Div 1 Dam:

Örebro Black Knights

Stockholm Mean Machines

Arlanda Jets

Uppsala 86:ers

Västerås Roedeers

10 omgångar, dubbelmöte

 

Div 2 (8-manna):

OBS! (preliminär)

Westerbotten Huskies

Luleå Eskimos

Jämtland Republicans 
Umeå AFC

Härnösand AFF

Sundsvall Flames

(Dubbelmöten)

 

U-19:

Södra;

Jönköping Spartans

Göteborg Marvels

Helsingborg Jaguars

Limhamn Griffins

Kristianstad Predators

8 omgångar, dubbelmöten

 

Östra;

Konf. 1

Stockholm Mean Machines

Tyresö Royal Crowns

STU Northside Bulls

Arlanda Jets

 

Konf. 2

Uppsala 86:ers

Västerås Roedeers

Örebro Black Knights

Carlstad Crusaders

10 omgångar, dubbelmöten inom konf, enkelmöten mot andra konferensen

 

U-17:
Norra;

Arlanda Jets

Stockholm Mean Machines

Jämtland Republicans

Solna Chiefs

Täby Flyers

Tyresö Royal Crowns

10 omgångar, dubbelmöten


Södra;

Carlshamn Oakleaves

Ekeby Greys

Kristianstad Predators

Limhamn Griffins

S:t Staffans Saviours

Ystad Rockets

Helsingborg Jaguars

12 omgångar, dubbelmöten


Östra; (uppdaterad)

Eskilstuna Sharks(8-manna)

Västerås Roedeers

Örebro Black Knights

Uppsala 86:ers

 omgångar, trippelmöte


Västra;

Carlstad Crusaders

Göteborg Marvels

Karlskoga Wolves

Skövde Dukes

9 omgångar, trippelmöten

 

U-15:

Stockholm;

Arlanda Jets

Solna Chiefs

Stockholm Mean Machines

Täby Flyers

Upplands-Bro Broncos

Tyresö Royal Crowns

Wäsby Warriors.

12 omgångar, dubbelmöten


Mellersta; (uppdaterad)

Uppsala 86:ers

Västerås Roedeers

Örebro Black Knights

Karlskoga Wolves

Carlstad Crusaders.

Gefle Red Devils

10 omgångar, dubbelmöten


Södra;

Ekeby Greys

Göteborg Marvels

Kristianstad Predators

Limhamn Griffins

Helsingborg Jaguars.

8 omgångar, dubbelmöten

Skribent: Hans Gunnarsson

 

Folksam

Anmäl din skada här

 

 riksidrottsgymnasium_logo_RGB 

Puff borja

 

Puff

 

Medlem av

 

IFAF

 

Ren Vinnare 

 

 

 SAMARBETSPARTNERS

North Side Sports 

 

Contact Sports

 

 Logo_Sport-Campus_RGB_large

Studera på SCS - elitidrott och högskolestudier

Postadress:
Svenska Amerikansk Fotbollförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbron 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996246
E-post: This is a mailto link