Spelschema och serieindelning för U15, U17 och U19 - Svenska Amerikansk Fotbollförbundet
Hoppa till sidans innehåll

Spelschema och serieindelning för U15, U17 och U19

2018-06-04 21:28
Tävlingsutskottet kan nu presentera serieindelning och spelschema för de serierna som spelas under hösten. Deltagande föreningar ska så fort som möjligt anmäla speldag, avsparkstid och arena till This is a mailto link för sina hemmamatcher.
  • Uppdaterad: 2018-07-07 10:24

U 19 

Deltagande lag (en serie)

Arlanda Jets
Göteborg Marvels
Örebro Black Knights
STU Northside Sports
Tyresö Royal Crowns
Nyköping Baltic Beasts 
Carlstad Crusaders
Stockholm Mean Machines

Sollentuna Stars

Kristianstad Predators (spelar grundserie i Danmark)

  Hemma   Borta Vecka
Omg 1 Arlanda Jets vs Göteborg Marvels 32
  Örebro Black Knights vs STU 32
  Tyresö Royal Crowns vs Nyköping Baltic Beasts 32
  Carlstad Crusaders vs Stockholm Mean Machines 32
         
Omg 2 Göteborg Marvels vs STU 33
  Nyköping Baltic Beasts vs Örebro Black Knights 33
  Sollentuna Stars vs Arlanda Jets 33
  Stockholm Mean Machines vs Tyresö Royal Crowns 33
         
Omg 3 STU vs Carlstad Crusaders 34
  Göteborg Marvels vs Örebro Black Knights 34
  Stockholm Mean Machines  vs Sollentuna Stars 34
  Arlanda Jets  vs Nyköping Baltic Beasts 34
         
Omg 4 Carlstad Crusaders vs Tyresö Royal Crown 35
  Örebro Black Knights vs Sollentuna Stars 35
  Nyköping Baltic Beasts vs Stockholm Mean Machines 35
  STU vs Arlanda Jets 35
         
Omg 5 Sollentuna Stars vs STU 36
  Tyresö Royal Crowns vs Göteborg Marvels 36
  Stockholm Mean Machines vs Örebro Black Knights 36
  Nyköping Baltic Beasts vs  Carlstad Crusaders 36
         
Omg 6 Tyresö Royal Crowns vs Arlanda Jets 37
  Göteborg Marvels vs Nyköping Baltic Beasts 37
  STU vs Stockholm Mean Machines 37
  Sollentuna Stars vs Carlstad Crusaders 37
         
Omg 7 Örebro Black Knights vs Arlanda Jets 38
  Carlstad Crusaders vs Göteborg Marvels 38
  Tyresö Royal Crowns vs Sollentuna Stars 38
  Nyköping Baltic Beasts vs STU 38
         
Omg 8 Arlanda Jets vs Carlstad Crusaders 39
  Stockholm Mean Machines vs Göteborg Marvels 39
  Sollentuna Stars  vs Nyköping Baltic Beasts 39
  Örebro Black Knights vs Tyresö Royal Crowns 39
         
Omg 9 Arlanda Jets vs Stockholm Mean Machines 40
  Göteborg Marvels vs Sollentuna Stars 40
  STU vs Tyresö Royal Crowns 40
  Carlstad Crusaders vs Örebro Black Knights 40
Slutspel        
Semi M1 Serie 1 vs Kristianstad Predators * 41
M2 Serie 2 vs Serie 3 41
         
Final Vinnare M1 vs Vinnare M2 43

 *förutsatt att Kristianstad Predators uppfyller kraven på spel i Danmark, annars Serie 4

U 17 Stockholm

Deltagande lag:

Arlanda Jets 
Stockholm Mean Machines
Solna Chiefs
Tyresö Royal Crowns
Täby Flyers
Uppsala 86ers
  Hemma   Borta Vecka
Omg 1 Arlanda Jets vs Stockholm Mean Machines 32
  Solna Cheifs vs Täby Flyers 32
  Tyresö Royal Crowns vs Uppsala 86:ers 32
         
Omg 2 Stockholm Mean Machines vs Solna Cheifs 33
  Täby Flyers vs Tyresö Royal Crowns 33
  Uppsala 86:ers vs Arlanda Jets 33
         
Omg 3 Stockholm Mean Machines vs Täby Flyers 34
  Arlanda Jets vs Tyresö Royal Crowns 34
  Uppsala 86:ers vs Solna Cheifs 34
         
Omg 4 Solna Cheifs vs Arlanda Jets 35
  Täby Flyers vs Uppsala 86:ers 35
  Tyresö Royal Crowns vs Stockholm Mean Machines 35
         
Omg 5 Arlanda Jets vs Täby Flyers 36
  Uppsala 86:ers vs Stockholm Mean Machines 36
  Tyresö Royal Crowns vs Solna Cheifs 36
         
Omg 6 Stockholm Mean Machines vs Arlanda Jets 37
  Täby Flyers vs Solna Cheifs 37
  Uppsala 86:ers vs Tyresö Royal Crowns 37
         
Omg 7 Solna Cheifs vs Stockholm Mean Machines 38
  Tyresö Royal Crowns vs Täby Flyers 38
  Arlanda Jets vs Uppsala 86:ers 38
         
Omg 8 Täby Flyers vs Stockholm Mean Machines 39
  Tyresö Royal Crowns vs Arlanda Jets 39
  Solna Cheifs vs Uppsala 86:ers 39
         
Omg 9 Arlanda Jets vs Solna Cheifs 40
  Uppsala 86:ers vs Täby Flyers 40
  Stockholm Mean Machines vs Tyresö Royal Crowns 40
         
Omg 10 Täby Flyers vs Arlanda Jets 41
  Stockholm Mean Machines vs Uppsala 86:ers 41
  Solna Cheifs vs Tyresö Royal Crowns 41

 

U 15 Västra

Deltagande lag:

Carlstad Crusaders
Göteborg Marvels
Borås Rhinos
Örebro Black Knights
  Hemma   Borta Vecka
Omg 1 Carlstad Crusaders vs Göteborg Marvels 34
  Örebro Black Knights vs Borås Rhinos 34
         
Omg 2 Örebro Black Knights vs Carlstad Crusaders 35
  Göteborg Marvels vs Borås Rhinos 35
         
Omg 3 Göteborg Marvels vs Örebro Black Knights 36
  Borås Rhinos vs Carlstad Crusaders 36
         
Omg 4 Borås Rhinos vs Göteborg Marvels 38
  Örebro Black Knights vs Borås Rhinos 38
         
Omg 5 Örebro Black Knights vs Göteborg Marvels 39
  Carlstad Crusaders  vs Borås Rhinos 39
         
Omg 6 Göteborg Marvels vs Carlstad Crusaders 40
  Borås Rhinos vs Örebro Black Knights 40

 

U 15 Södra

Deltagande lag:

Helsingborg Jaguars
Kristianstad Predators
Limhamn Griffins
  Hemma   Borta Vecka
Omg 1 Helsingborg Jaguars vs Kristianstad Predators 33
         
         
Omg 2 Kristianstad Predators  vs Limhamn Griffins 34
         
         
Omg 3 Limhamn Griffins vs Helsingborg Jaguars 35
         
         
Omg 4 Kristianstad Predators vs Helsingborg Jaguars 36
         
         
Omg 5 Limhamn Griffins vs Kristianstad Predators 37
         
         
Omg 6 Helsingborg Jaguars vs Limhamn Griffins 38
         
         
Omg 7 Helsingborg Jaguars vs Kristianstad Predators 39
         
         
Omg 8 Kristianstad Predators vs Limhamn Griffins 40
         
         
Omg 9 Limhamn Griffins    vs Helsingborg Jaguars 41

 

U15 Stockholm

Deltagande lag:

Arlanda Jets
Djurgården IF AFF
Stockholm Mean Machines
Solna Chiefs
Tyresö Royal Crowns
Täby Flyers
Uppsala 86ers
Väsby Warriors
Sollentuna Stars

 

  Hemma   Borta Vecka
Omg 1 Arlanda Jets vs Solna Chiefs 32
  Djurgården IF vs Väsby Warriors 32
  Tyresö Royal Crowns vs Uppsala 86:ers 32
  Täby Flyers vs Stockholm Mean Machines 32
         
Omg 2 Solna Chiefs vs Väsby Warriors 33
  Uppsala 86:ers vs Djurgården IF 33
  Sollentuna Stars vs Arlanda Jets 33
  Stockholm Mean Machines vs Tyresö Royal Crowns 33
         
Omg 3 Väsby Warriors vs Täby Flyers 34
  Solna Chiefs vs Djurgården IF 34
  Stockholm Mean Machines  vs Sollentuna Stars 34
  Arlanda Jets  vs Uppsala 86:ers 34
         
Omg 4 Täby Flyers vs Tyresö Royal Crown 35
  Djurgården IF vs Sollentuna Stars 35
  Uppsala 86:ers vs Stockholm Mean Machines 35
  Väsby Warriors vs Arlanda Jets 35
         
Omg 5 Sollentuna Stars vs Väsby Warriors 36
  Tyresö Royal Crowns vs Solna Chiefs 36
  Stockholm Mean Machines vs Djurgården IF 36
  Uppsala 86:ers vs  Täby Flyers 36
         
Omg 6 Tyresö Royal Crowns vs Arlanda Jets 37
  Solna Chiefs vs Uppsala 86:ers 37
  Väsby Warriors vs Stockholm Mean Machines 37
  Sollentuna Stars vs Täby Flyers 37
         
Omg 7 Djurgården IF vs Arlanda Jets 38
  Täby Flyers vs Solna Chiefs 38
  Tyresö Royal Crowns vs Sollentuna Stars 38
  Uppsala 86:ers vs Väsby Warriors 38
         
Omg 8 Arlanda Jets vs Täby Flyers 39
  Stockholm Mean Machines vs Solna Chiefs 39
  Sollentuna Stars  vs Uppsala 86:ers 39
  Djurgården IF vs Tyresö Royal Crowns 39
         
Omg 9 Arlanda Jets vs Stockholm Mean Machines 40
  Solna Chiefs vs Sollentuna Stars 40
  Väsby Warriors vs Tyresö Royal Crowns 40
  Täby Flyers vs Djurgården IF 40

 

Alla serier presenteras i sin helhet på www.amerikanskfotboll.com när alla matcher är bekräftade av deltagande föreningar.

Skribent: Fredrik Haraldson
Epost: This is a mailto link

 

Folksam

Anmäl din skada här

 

Köp din biljett här

 riksidrottsgymnasium_logo_RGB 

Puff borja

 

Puff

 

Medlem av

 

IFAF

 

Ren Vinnare 

 

 

 SAMARBETSPARTNERS

North Side Sports 

 

Contact Sports

 

 Logo_Sport-Campus_RGB_large

Studera på SCS - elitidrott och högskolestudier

Postadress:
Svenska Amerikansk Fotbollförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbron 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996246
E-post: This is a mailto link